İstanbul’un merakla beklenen anket sonucu açıklandı. Çok büyük sürpriz var

İstanbul’da gerçekleştirilen son anket çalışması, büyükşehir belediye başkanlığı yarışında hangi adayın önde olduğunu gösteriyor.

Spectrum House Araştırma Merkezi’nin 15-20 Mart tarihlerinde yaptığı araştırmaya göre, mevcut İBB Başkanı ve CHP adayı Ekrem İmamoğlu, yüzde 43,9 oy oranıyla lider durumda. AKP ve MHP’nin ortak adayı Murat Kurum ise yüzde 39 ile takip ediyor.

Araştırma, diğer adayların oy oranlarını da belirtiyor: DEM Parti adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni yüzde 4,7.

İYİ Parti adayı Buğra Kavuncu yüzde 2,6. YRP adayı Mehmet Altınöz yüzde 3,7 ve Zafer Partisi adayı Azmi Karamahmutoğlu yüzde 3,3 oy almış.

Kararsız seçmenlerin oyları dağıtılmadan yapılan değerlendirmede, İmamoğlu’nun yüzde 36,9, Kurum’un ise yüzde 31,5 oy aldığı görülüyor. Kararsız seçmenlerin sandığa gitmeleri durumunda Kurum’a daha fazla oy verecekleri belirtiliyor.

Parti bazında bakıldığında, DEM Parti seçmeninin yüzde 41,6’sı, İYİ Parti seçmeninin yüzde 30,7’si kendi adaylarına destek veriyor.

Ekrem İmamoğlu’na ise DEM Parti seçmeninin yüzde 47,4’ü, İYİ Parti seçmeninin yüzde 52,3’ü, MHP seçmeninin yüzde 13,6’sı, AKP seçmeninin yüzde 8,3’ü, YRP seçmeninin yüzde 19,4’ü, Zafer Partisi seçmeninin yüzde 18,8’i ve TİP seçmeninin yüzde 80,8’i oy vermeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x