BCA Research’den Altın Fiyatı Tahmini: Fırtına Öncesi Sessizlik!

Altın fiyatı 2.350 doların altında seyrediyor ve dar bir aralıkta konsolide oluyor. Ancak bir araştırma şirketi bu yaz durgunluğunun fırtına öncesi sessizlik olduğunu düşünüyor.

Altın fiyatı düşse de bu sınırlı olur, çünkü…

BCA Research’teki emtia analistleri yakın tarihli bir yorumda değerli metal için uzun vadeli yükseliş görünümlerini yineledi. Montreal merkezli araştırma şirketi 2022 Kasım’dan bu yana altında yükseliş eğilimi sergiliyor. Yükseliş ivmesi azaldıkça fiyatların yakın vadede düşme ihtimali var. Ancak BCA Piyasa Stratejisti ve son yorumun başyazarı Roukaya Ibrahim, sınırlı bir düşüş öngörüyor. Altın fiyatı şu ana kadar 2.300 dolar civarında kritik bir desteği korumayı başardı. Stratejist, “Merkez bankalarının altına yönelik artan iştahı yapısal bir olgu. Fiyatların altına bir taban koyarak bir destek kaynağı olmaya devam edecek,” diyor.

Merkez bankası altın alımları ve Çin etkisi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın piyasası dünya çapında merkez bankalarından farklı talepler görüyor. BCA ise Çin’e dikkat etmeye devam ediyor. Ülke Mayıs ayında hiç altın satın almamış olsa da Roukaya İbrahim, Çin Halk Bankası’nın altın rezervlerini oluşturmaya devam edeceğini belirtiyor. Bu bağlamda İbrahim, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Çin Merkez Bankası’nın altın alımlarındaki yavaşlama, talebinin yüksek fiyatlara karşı hassas olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte, PBoC’nin altına yönelik artan iştahı, talepte yapısal ve çok yıllı bir değişimi temsil ediyor. Çin Merkez Bankası’nın altına yönelik artan iştahının ardında yatan neden değişmedi. ABD-Çin jeopolitik rekabeti önümüzdeki yıllarda tırmanmaya devam edecek. Çin, ABD’nin hakim olduğu küresel sistemlere karşı kırılganlığını azaltma arayışını sürdürecektir.

Çin, büyüklüğü nedeniyle altın piyasasında baskın bir güç olmaya devam ediyor. PBoC, 18 aylık bir alışveriş çılgınlığının ardından 316 ton altın satın alarak altın varlıklarını toplam yabancı rezervlerin %4,9’una yükseltti. İbrahim, Çin’in diğer gelişmiş ekonomi merkez bankalarıyla rekabet edebilmek için altın rezervlerini toplam varlıklarının %16’sına çıkarmak istemesi halinde 5,7 bin ton daha altın satın alması gerekeceğini tahmin ediyor. Startejist, “Bu miktar 2023’teki 4,4 bin tonluk toplam küresel altın talebinden daha fazla” diyor.

Altın fiyatı için bir katalizör: Fed’in değişecek para politikası!

Bu arada İbrahim, Federal Reserve‘in para politikasında yaklaşan bir değişimin yılın ikinci yarısında altında yeni bir ivme yaratmasını da bekliyor. Stratejist, “10 yıllık TIPS getirisi şu anda 2007 gevşeme döngüsünün başlangıcındaki seviyesine yakın. O dönemde altın fiyatı ilk faiz indirimini takip eden üç yıl içinde ralli yapmıştı. Bu nedenle, para politikası duruşundaki yaklaşan değişimden altın için bir miktar destek beklemek mantıksız değil” diyor. İbrahim son olarak, yavaşlayan ekonomik büyümenin altının uzun vadeli potansiyeli için bir başka destekleyici faktör olmasını beklediğini söylüyor. Bu doğrultuda stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Önümüzdeki 12 ay içinde ABD’de bir resesyonun başlama olasılığını yüksek görüyoruz. Emtia portföyleri ve küresel çoklu varlık portföyleri, kısa vadeli düşüşlerde değerli metallere – özellikle de altına – maruziyetlerini artıracaktır. Genel olarak ekonomik koşulların, özel olarak da küresel sanayi döngüsünün 2024 sonu/2025 başına doğru kötüleşmesini bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x